Budowę latarni morskiej rozpoczęto w czerwcu 1894 roku pod kierunkiem mistrza budowlanego z Elbląga Edwarda Stacha. Okrągła wieża z czerwonej, licowanej cegły posadowiona została na czworokątnym granitowym cokole. Wieńczący wieżę gzyms wraz z laterną (wykonaną w Gdańsku) był ośmiokątny. Urządzenia optyczne i zegarowe zainstalowała firma Picht & Co. z Rathenow koło Berlina. 1 maja 1895 roku nowa latarnia rozpoczęła pracę. Światło latarni zasilane benzolem, a od 1828 roku gazem miało zasięg 18 Mm. Do latarni przylegał podpiwniczony budynek służbowy oraz bunkier na olej.
W 1945 roku latarnia morska została wysadzona przez wycofujących się Niemców. Obecna latarnia działa od 25 sierpnia 1951 roku.
Wysokość wieży - 26,5 m (czerwona okrągła wieża z galerią),
Wysokość światła ponad wodą - 53 m,
Zasięg światła 18 Mm,
Charakterystyka - (białe) światło 2 s, przerwa 2 s, światło 2 s, przerwa 6 s, okres 12 s.
(źródło:www.cmm.pl)
GODZINY OTWARCIA I CENY BILETÓW
miesiące V-VI, IX: godz. 10-14 15-18
miesiące VII, VIII: godz. 9-19
NORMALNY 7 zł
ULGOWY 5 zł
Wstęp ulgowy przysługuje:
dzieciom powyżej 4 roku życia, młodzieży uczacej się, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunem, posiadaczom Karty Dużej Rodziny
Wstęp bezpłatny przysługuje:
członkom TP NMM wraz z osobą towarzyszącą, przewodnikom turystycznym, pilotom wycieczek w trakcie oprowadzania grupy, opiekunom grupy - na 15 uczestników 1 opiekun, pracownikom Urzędu Morskiego w Gdyni i Narodowego Muzeum Morskiego, zdobywcom Srebrnej i Złotej "Blizy"
Ze względów bezpieczeństwa dzieci do lat 4 nie zwiedzają latarni, a dzieci od 4 do 7 roku życia tylko w towarzystwie osoby dorosłej.